Se afișează postările cu eticheta concediu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta concediu. Afișați toate postările

luni, mai 11

sa va ia gaia ba de ignoranti

o alta categorie de oameni care ma enerveaza e cea a ignorantilor, oamenii aia care se cred smecheri fata de altii, care au impresia ca le stiu pe toate si carora le pute orice chestie mai "speciala" pe care o faci tu.

azi la serviciu am prins liber un calculator cu net si am dat repede sa ma uit la cortul Eureka Spitfire Solo, sa vad ce dimensiuni are. am luat si o ruleta si am inceput sa ma masor pe mine ca sa vad daca am loc in el si apoi sa vad cat de lung e. am intins ruleta pe jos si mi-am facut calculele. colegii ma tot intrebau ca ce masor, ce cort imi iau, de cate persoane etc.
le-am spus intr-un final ca vreau cort de 1 persoana pt ca e usor si greutatea conteaza foarte mult atunci cand iti cari singur echipametul.

in acel moment era si o pupaza in magazin care cand m-a auzit de cort de 1 persoana a inceput sa rada cu superioritate "ha ha ha, cort de 1 persoana, nici n-ai loc in el. am eu si abia stau". m-a cam enervat atitudinea ei, insa nu m-am apucat sa-i explic cum vine treaba pt ca unui om neinitiat intr-un domeniu nu prea trebuie sa-i tii teorie deoarece nu pricepe din prima si e mai mare bataie de cap.
i-am zis doar ca inaltimea de 100 cm a cortului, latimea de 105 cm si ditamai lungimea de 275 cm sunt mai mult decat suficiente de a dormi asa cum vreau. asa ca ce spune ea nu se aplica in cazul cortului la care ma uitam in momentul respectiv. vaca naibii! poate o avea bivuac si nu stie sa faca diferenta intre el si un cort de 1 persoana.

dup'aia m-au luat colegii in primire "ce faci tu cu cort de 1 persoana? ia-ti de 2 sau de 3 ca sa mai dormi cu cineva. unde te duci tu de unul singur pe munte? ce credeam eu ca e fimio batut in cap, dar ce esti tu..."
degeaba le-am explicat eu cum vine cu 1-2 kg in plus in spinare (cat e diferenta de greutate intre un cort de 1 persoana si unul de 2 sau 3) ca n-am avut cu cine vorbi. plus ca au inceput sa faca mistouri d'alea penibile pe care le fac oamenii confortisti si fripturistii pt care muntele inseamna gratare in padurea de la poalele muntelui.
"dar ce conteaza de care cort imi iau si ce fac cu el, atata timp cat eu ma simt bine?!" le-am mai spus si i-am lasat sa balmajeasca in vreme ce mi-am vazut de calculele mele :D

asadar, ma enerveaza oamenii care nu pricep si care mai si fac misto de hobby-urile altora.

duminică, aprilie 26

obsesie _^_

n-am mai scris in ultimul timp pt ca nu mi-a mai stat mintea si nici n-am mai avut despre ce sa o fac. tot timpul cat stau la calculator navighez internetul in lung si-n lat in cautare de corturi, de review-uri si tot felul de informatii utile. nu mi-a mai stat mintea la altceva (bine...cu exceptia unui singur lucru :P)
am o noua obsesie asadar pe care sper s-o materializez cat mai perfect cu putinta.

luni, decembrie 22

concediu ma!

maine e ultima zi de munca pe anu' asta. urmeaza aproape 2 saptamani de concediu, de vazut filme si de stat in casa.
ha ha ha :))

ce s-ar supara tata pe mine daca m-ar auzi ca spun asta, ca in loc sa ma duc dupa fete io o sa stau sa vad filme.
mda...

luni, decembrie 1

gata! la serviciu cu mine :(

gata! s-a terminat concediul medical, s-a terminat statul acasa, s-a terminat cura de filme :(
mi-am scos firele dar nasul meu nu e inca recuperat 100%, insa arata mai bine decat acum o saptamana. cicatricea o sa-mi ramana sub forma unui V intors. mie imi place sa spun ca va arata precum un munte :D

oricum nu mai sunt decat 3 saptamani de munca pe anu' asta 8->

luni, septembrie 29

in vacanta de iarna vreau s-o ard aiurea


(Ennio Morricone - The Good, the Bad and the Ugly)

gata, stiu ce-o sa fac in vacanta de iarna! o sa-mi iau si restul zilelor de concediu chiar inainte de vacanta (poate reusesc sa scap de inventar) si o sa stau acasa tolanit in pat si o sa vad numai filme bune. da' bune frate, nu chestii d'astea de am vazut eu in ultimul timp. m-a apucat o pofta nebuna sa revad The Good, the Bad and the Ugly si alte western-uri si filme cu aventuri.
ahhh...ca tare fain ar fi sa stau asa intins in pat si sa vad filme si sa lenevesc si sa dorm si s-o ard aiurea pe bune, asa cum rar am reusit s-o fac :))

vineri, septembrie 5

week-end placut!

concediul meu se apropie de sfarsit.
acum plec la Capitala iar duminica ma voi intoarce cu dorinta de a pleca din nou. la un gratar sau o plimbare. poate de data asta va iesi acel double date pe care l-am incercat aseara si care s-a transformat in double date with double :))

joi, septembrie 4

mi-am luat concediu ca sa plang :(( ha ha ha

vad eu asa ca Universu' asta (didule, sa-mi spui unde tre' sa platesc drepturile de autor :D) vrea sa ma puna pe plans :)) ieri am avut o zi proasta iar cea de azi incepe sa miroasa la fel ca cea de dinainte.

am fost cu bicicleta la nenea ala da' n-a putut sa-mi faca mare lucru la frane. cica trebuie schimbat uleiul si aerisit sistemul de franare. pe drum spre el am observat ca nici vitezele nu mai functioneaza corespunzator. atunci cand lantul e pe pinion mic se tot aude un troncanit si acesta are tendinta sa cada :(( ma gandeam sa plec cu ea si sa fac traseu' ala mult dorit, da' nu-mi mai vine s-o pun la munca in starea asta. o sa astept iarna ca s-o duc la service la Bucuresti si sa se ocupe oamenii aia de ea asa cum trebuie si cum merita...atunci sunt ei mai liberi si au timp sa faca treaba buna.
dup'aia am incercat sa-mi planific ce mi-a mai ramas din concediu, la nr ala de telefon pe care l-am aflat aseara, dar mai fa treaba daca ai cu cine :(( iarasi am senzatia aia naspa ca n-o sa plec nicaieri in zilele mele libere. bine cel putin ca nu le-am luat pe toate si mi-am mai pastrat vreo saptamana asa, pt orice eventualitate.
acum o sa ma duc sa platesc taxa de prima inmatriculare pt masina...tocmai ce am aflat ca Senatul a decis eliminarea acestei taxe. adica eu ma duc acum s-o platesc, 870 roni, iar peste cateva luni o sa ma duc sa-mi iau banii inapoi. futere pe utere cu politicienii astia ai nostri.
ieri am uitat sa scriu ca mi-am sunat un vechi prieten ca sa ma angajeze la firma lui, o mare firma din oras, dar din pacate nu are niciun job pt mine :((

aseara incepusem sa oftez si sa spun ca sunt trist. cred ca e pt prima oara in viata mea cand fac astfel de chestii, ceea ce inseamna ca, cat de curand o sa si plang :D daca stau sa ma gandesc bine cred ca noptile trecute am si visat cum plangeam...

zio, ai fost o proasta fa! ,,|,,

daca as sta in fiecare zi sa fac bilantul ultimelor 24 de ore si sa pun pecetea "zi buna" ori "zi proasta", nu stiu cam in ce parte ar inclina balanta.
spre exemplu, azi am avut o zi proasta (adica ieri, miercuri). de dimineata trebuia sa ma duc la un nene sa-mi regleze franele la bicicleta ca nu sunt deloc multumit de cum franeaza. din pacate nenea asta a avut treaba si n-am mai fost la el. apoi, trebuia sa ma intalnesc cu un prieten si sa-mi pierd vremea prin oras cu el si pe unde mai avea el treaba. nici asta nu s-a mai intamplat pt ca el a plecat sa-si rezolve treburile mult mai tarziu decat ma asteptam iar eu trebuia s-o duc pe mamaie la tara. asa ca am pierdut vremea asteptandu-l pe el si apoi asteptand-o pe mamaie sa fie gata. abia pe la ora 5 am iesit si eu din casa. pana la urma patul l-am gasit gol asa ca n-am mai dormit deloc. m-am pus apoi pe dat telefoane ca sa mai vorbesc si eu cu lumea si sa o punem de-o bere. evident ca nimeni n-a raspuns :| sau a raspuns dupa foarte mult timp cand eu eram deja trist :D
pana la urma, abia spre sfarsitul zilei m-am mai linistit si eu cand am aflat un numar de telefon care ma interesa si care mi-ar putea face concediul mai placut

marți, septembrie 2

departe de munte, aproape de casa. NUUU!!!

prima mea zi de concediu. o sa ma duc sa inmatriculez masina si probabil ca o sa vad si un film.
:((

joi as vrea sa plec la Capitala ca sa fac turism urban. sa observ fauna locala, sa trag poze (camera asta era menita sa fotografieze muntii, nu blocurile :(( ), sa inhalez praf, poate sa vad si-un teatru. o sa vreau sa vad si Cismigiul desi imi pare cam lame sa ma plimb de unu' singur p'acolo. sa vad cum fac, poate imi iau bicicleta cu mine :D

vineri, august 29

ata ete

imi e din ce in ce mai clar ca nu voi mai pleca in concediu. masina n-am vandut-o si decat sa ma imprumut de la mama, mai bine imi bag un bat in fund si fac altceva. daca mama imi da banii trebuie apoi sa ma justific la sora-mea si la mamaie ca ce fac eu cu atatia bani si ca de ce dau banii pe cort pt ca oricum nu stau mai mult de 2 saptamani si n-are rost sa investesc banii in ceva ce voi folosi atat de putin :| decat sa-mi pun 3 femei pe cap mai bine ma duc in continuare la serviciu.

pana la urma cred ca asta o sa fac, o sa-mi vad de serviciu si o sa astept un moment oportun si plin de bani ca sa plec pe undeva. ma gandesc ca dupa ce vand masina totusi sa-mi cumpar echipamentul pe care il doresc, ca nu se stie ce-o sa fie in viitor. dar, ma mai gandesc si ca daca eu imi cumpar astea acum si o sa le folosesc abia la anu', pana atunci or sa apara chestii noi si mai bune si mai indicat ar fi sa pastrez banii ori sa-i duc la banca si cand va fi cazul sa plec sa-mi cumpar ce trebe.

mda...deci luni ma duc pana la Bucuresti iar de marti incolo intru in concediu...

ma simt de parca mai am un pic si intru in depresie. pe bune! chiar daca nu simt nevoia de concediu m-am obisnuit cu ideea unei perioade libere si plina de libertate incat imi vine sa urlu de ciuda ca nu pot sa fac ce vreau cu ea :((

daca tot nu plec la munte mi-ar placea sa lenevesc pe undeva, in NICIUN CAZ la mine acasa, si sa ma uit la filme, sa filosofez, sa mananc, sa beau bere si sa vegetez ca leguma de dimineata pana seara. asta ar fi asa, un concediu hedonist, lasciv, puturos si taaare inactiv fizic. de crezut sau nu, pt mine asta inseamna distractie si chiar mi-as lua liber de la serviciu ca sa fac asa ceva.

si inca ceva, ce-mi mai trecuse mie prin cap. daca nu-mi iau echipament, cu banii aia sa ma tatuez. vreau sa-mi fac pe mana stanga, deasupra cotului, un cerculet cu un 13 in el.

marți, august 26

durere in concediu :((

vreau bani de echipament pt munte :((
vreau sa plec in concediu :((
vreau sa nu treaca anii peste mine si sa nu apuc sa fac ce-mi doresc :((

fac aproape orice pt 2.000 de roni ;;)
oferta valabila pana duminica inclusiv, ca dup'aia n-o sa mai fiu asa disperat :D

luni, august 25

concediu anulat

n-am reusit sa vand masina ca sa am si eu profit, sa-mi iau echipament si sa plec la munte. saptamana viitoare e 1 septembrie si atunci ar trebui sa inceapa si ale mele 2 saptamani de relas. dar ce sa mai fac eu acum daca n-am cu ce ma duce...si nici unde ma duce, ca daca aici dimineata mi se pare frig, daramite pe Fagaras, deci iti dai seama ca imi trebuie echipament de echipament :(
asa ca...ce o sa fac eu in concediu? stau acum si ma gandesc daca sa-l mai iau sau nu. daca nu-l iau o sa fac un an de munca neintrerupta. nu ca m-as simti obosit sau in vreun fel, dar asa ca idee "un an de munca neintrerupta, si prost platita".
dar daca imi iau concediu ce o sa fac in el? m-am gandit ieri, in timp ce eram la Carrefour, sa-mi iau un puzzle si sa-l fac de pe 1 incolo. suna tare bine "o sa-mi iau concediu ca sa fac puzzle"... :|
puzzle ala de l-am vazut eu e o copie dupa o vaza cu flori a lui Van Gogh si care ar da tare bine pe perete in sufragerie. dar totusi, dupa ce am muncit un an de zile sa-mi iau concediu ca sa fac puzzle mi se pare tare aiurea.
m-as duce naibii undeva sa lenevesc, numai sa nu stau acas' degeaba si sa-mi irosesc zilele mele libere. 2 saptamani...iti dai seama? sa pierd eu 2 saptamani ca sa stau degeaba?! bine...as vedea filme cat cuprinde, probabil ca as citi si "Noptile orientale 2", dar chiar si asa tot nu m-as simti implinit.
io vreau sa umblu dom'ne in concediu, sa plec in deplasare, nu s-o frec aiurea acasa si sa zic ca ma odihnesc.

duminică, august 10

pa pa concediu

se pare ca nu va mai fi niciun concediu anu' asta. n-o sa vand masina la timp ca sa-mi iau echipamentul si s-o iau din loc si mai intai de toate trebuie sa-mi achit datoriile. pt mine suna foarte urat aceste cuvinte "sa-mi achit datoriile", imi lasa impresia ca as fi un om decazut, demn de rusine si la marginea prapastiei. mari datorii nu am numai ca au aparut toate in acest moment. asta e, nu mai plec in concediu da' cel putin stiu ca nu sunt dator la nimeni si asta e cel mai important.

miercuri, august 6

asta e nebun maica

n-am mai scris de vreo cateva zile. nici nu prea am avut cand dar nici nu am mai simtit nevoia de a scrie ceva.
chiar in momentu' asta am deschis larg portile ca sa se faca curent si sa mai intre aer proaspat d'afara.
azi am fost cu masina la RAR. a trecut micuta toate probele dar a picat la cea de frana pe puntea dreapta spate. am dus-o la un service, oamenii d'acolo au reparat-o, cel putin asa zic ei, eu le-am dat 50 de lei si am dus-o din nou la RAR pt revenire. am umblat pe naspa ca numerele expirasera, asa ca daca ma oprea politia eram direct la puscarie :-s maine dimineata vreau sa intru primul pe linie ca sa termin oadata treaba si sa o vand cat mai repede.
cu profitul de pe urma ei vreau sa-mi iau echipament de munte. deja mi-am facut lista cu ce-mi trebuie, imi mai lipsesc doar banii. evident ca n-o sa reusesc sa vand masina in timp util, pana la sfarsitul lui august, astfel incat sa-mi duc planul la bun sfarsit si sa plec intr-o drumetie solitara pe crestele Fagarasului.
o sa-mi iau si camera foto...in rate. trebuie sa am cu ce imortaliza traseele, peisajele si propria-mi nebunie, asa ca am decis sa recurg la compromisul ratelor.
am renunta la a-mi mai cumpara monitor lcd, am zis ca mai important este echipamentul de munte si oricum, monitorul de-l am acum e nasol doar ca e mic si face multa caldura, ca altfel n-as avea de ce sa-l inlocuiesc.
pana la urma am fost futut in cur si n-am mai plecat de la firma ca sa ma duc la nenea ala. nimeni nu-mi spune nimic...sefii ce au vorbit cu nenea si nenea daca ma mai vrea. acu' is ocupat cu organizarea excursiei si nu prea-mi mai arde sa schimb locul de munca.
am mai zis eu ca n-am noroc de femei la ocazie. azi am vazut o gagica misto ce se urca intr-o masina pt Bucuresti si o alta, cam milf, ce vroia sa ajunga la Slatina, Craiova sau undeva inspre Turnu Severin. eu de ce nu apuc sa iau fete d'astea cand plec la drum? :((
eu chiar am noroc la gasit bani pe jos. ar trebui sa fac o pusculita cu toti banii pe care-i gasesc pe jos si sa vad cat strang. bine...am bafta mai mult de monezi de mica valoare, dar si alea tot bani sunt si is curios sa vad cati bani gasesc pe jos.
se pare ca d'asta n-am eu noroc la femei, pt ca am la bani. nu ca as fi vreun bogatan, dar am soarta sa gasesc bani pe jos si sa cheltui sume mari.
in mod sigur barba ma face mai hot! de cate ori sunt nebarbierit observ cum femeile se uita la mine altfel decat atunci cand sunt barbierit. probabil pt ca arat mai matur femeile se uita dupa mine. bine...nu primesc fluieraturi si palme pe fund, dar le vad asa cum se uita dupa mine si deseori se intampla sa si pastrez un eye-contact cu gagicile. poate ca ar trebui sa ma bag in seama si sa fiu mai direct asa, ca aia de la Bangbus, ca oricum eu ma uit dupa ele pt ca arata bine si vreau sa le-o trag. da-o naibii de dragoste si de femei, ca toate-s...!

azi mi s-a intamplat o faza misto in autobuz. mare inghesuiala in autobuzul pana la RAR si plin de gagici si tineri care lucreaza la hypermarketurile din zona. pt ca spatiul era stramt am stat tot timpul cu mana pe fesele unei tinere domnisoare. cu o mana ma tineam de bara iar cu cealalta, indreptata in jos, tineam sacosa. langa mine o gagicuta tinerica si cu fesele tari (mmm... =p~). inghesuiala fiind, mana mea care tinea plasa se afla tot timpul in proximitatea feselor gagicutei. bine...n-o pipaiam sau ceva de genu' asta, numai ca mana mea ii atingea tot timpul funduletul. doar materialul subtire al rochitei imi despartea mana de carnea fundului ei care se simtea atat de tare la fiecare atingere incat doar autocontrolul ma mai tinea sa nu si infaptuiesc ceva. chiar ma gandeam "oare cum o fi sa o strang p'asta de buci?" bineinteles ca n-am facut asta, dar am continuat sa-mi tin mana pe langa ea. niciun moment gagica n-a schitat vreun gest la mine, chiar daca pt mine atingerea ar fi fost evidenta. poate ca ii placea sau poate ca se obisnuise cu aglomeratia din autobuz. punctul culminant a fost atunci cand ea s-a intors perfect cu spatele si mana mea a juns fix intre bucile ei............. pacat ca nu sunt atat de pervers incat sa calatoresc mai des cu autobuzul si sa vanez astfel de momente, ca tare fericit as mai fi :D

miercuri, iulie 30

sihastrie, dulce meserie

cum in Moldova a plouat prea mult, n-o sa ma mai duc acolo in concediu. oamenii vor fi suparati, natura prea uda si lovita de viitura si nu cred ca voi mai putea gasi acolo ceea ce cautam.
dar, mi-a venit o idee si mai misto: singur ma voi duce la munte, pe trasee, pe culmi, pe stanci, prin pustiu. in felu' asta cred ca o sa am parte cam de tot ce vreau: peisaje noi in fiecare zi, mers pe jos, efort, actiune, solitudine, libertate.
eu as vrea sa ma duc in Fagaras, pe Moldoveanu, dar nu stiu cat de sigure vor fi traseele p'acolo in luna septembrie. numai sa vand odata masina ca sa fac bani de cort si ce mai trebuie...

miercuri, iulie 23

a fost odata un vis despre concediu

pana la urma mi-a raspuns...printr-un mail.
am dat reply, i-am povestit ce si cum as vrea sa ne fie calatoria, insa ea trebuie sa fie in alta tara vara asta si oricum n-ar fi putut sa mearga in perioada in care am eu concediu. bine cel putin ca m-a lasat sa-i povestesc ce vroiam sa facem impreuna si nu mi-a taiat macaroana din start.

acum oftez si beau bere. acum, cand luciditatea e ametita, parca simt mai acut lipsa ei si dorul de ea. nu stiu ce sa mai zic, nu stiu ce sa mai fac. o sa-mi las in continuare barba sa creasca iar in concediu o sa ma duc vad eu unde. sper sa ma linistesc si sa ma relaxez.

oare cum naibii o fi ma sa te intalnesti mereu cu aceeasi fata? tie sa-ti placa de ea si ei de tine si sa stai asa tot timpul cu ea? mda... :-?

luni, iulie 21

cate ceva despre pelerinaj dar si bun simt & significant other

tare mult imi doresc sa am si eu parte de un pelerinaj d'asta cum a trait Zully. sa merg cat ii ziua de lunga, sa ma lupt cu mine, cu drumul, cu vremea, cu oamenii si cu ce s-o mai ivi si la final sa ajung mai puternic ca sa traiesc mai bine. nu ca acum n-as fi multumit de viata mea si nu m-as simti bine in pielea mea...dar pur si simplu simt nevoia de a fi o vreme departe de toti si toate, sa fiu eu acolo pe drum singur de capul meu si sa nu cedez nicio clipa si sa ajung pana la finish si de acolo pe culmile fericirii. imi venea sa spun "pe culmile gloriei", da' pe mine nu ma intereseaza cariera si nici gloria ca n-am nimic de demonstrat la nimeni.

daca sefa nu ma lasa sa plec la nenea ala, cred ca pe la anu' o sa-i fac bucata. plec pe Camino a 2-a zi dupa ce mi-am depus demisia. fara niciun anunt in prealabil, fara nimic. ii intorc spatele si plec sa fiu fericit si sa ma băs pe ea de cariera. pana prin luna mai-iunie anu' viitor imi vad linistit de treaba, muncesc, strang bani dupa care "pa si pusi!".
daca ma lasa sa plec, ma duc la nenea asta si fac treaba ca sa-mi iasa banu' si sa-mi asigur si eu viitorul. probabil ca in acest caz o sa fiu nevoit sa aman plecarea cu un an daca n-o sa aiba pe cine sa puna in locul meu. sau plec in Brazilia ca tot mi-am promis eu sa ajung acolo pana in 2010 (inclusiv).

anu' asta nu voi avea concediu decat 2 saptamani. ele ar fi de-ajuns pt ceva gen oarecum un fel de Camino. dar cum "fericirea e reala numai cand e impartasita", nu-mi vine deloc sa plec singur. ma tot gandesc la experienta din Maramures de anu' trecut, cand simteam ca nu mai pot de dorul ei, ca vreau sa ajung acasa si sa nu mai stau singur p'acolo. simteam chiar ca nu mai am niciun ţel, niciun obiectiv, nimic pt care sa-mi continui calatoria. pe Camino ar fi altfel, plec acolo pt a porni la drum. aici in tara as plec doar ca sa am de unde ma intoarce. stiu ca totul se rezuma la perceptie, dar eu in capul meu asa am ideile, ca aici aproape nu m-as simti ca acolo departe.
de aceea m-am si gandit sa o iau cu mine, sa nu fiu si eu singur. adevaru' e ca acolo, departe, m-as simti alt om, mai puternic si ma altfel pt a putea supravietui, pe cand aici acasa, printre ai mei, parca n-as avea acelas fior si deci m-as concentra mai mult pe singuratatea mea decat pe siguranta.
iar am sunat-o azi si iar i-am nu mi-a raspuns. pt ca nu vreau sa tot insist cu telefoanele si sa nu mi se raspunda, i-am trimis un sms in care i-am dat mici marunte detalii despre pelerinajul pe care vreau sa-l fac si la care as vrea sa ia si ea parte. au trecut vreo 2 ore de la expediere si nici pana acum n-am primit vreun raspuns. mai astept pana maine si dup'aia cred ca o sa-mi bag pula.
pai da-o in pizda masii de treaba... eu tot timpul am crezut ca ea se preface, ca de fapt poseda si ea bun simt doar ca nu vrea sa mi-l arate. dar chiar asa sa nu-mi raspunda la apeluri si mesaje si invitatii si alte cele?! n-am fost nici ala insistent, nici ala enervant, nici ala nesimtit, nici ala mai stiu eu cum. dar e prea de tot sa nu-i raspunzi frumos omului care se poarta frumos cu tine, oricat de mult te-ar enerva ori deranja existenta lui. stiu cum e sa fii acum in situatia ei, ca si eu sunt nevoit sa refuz o fata care se poarta foarte frumos cu mine dar cu care nu vad niciun viitor. da' cel putin eu am bunul simt sa comunic frumos cu fata respectiva oricat de mult m-ar deranja prezenta ei si oricat de mult nu mi-ar placea de ea fizic. dar...asta e pana la urma, "de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere". las' ca o sa ajunga ea la 30 de ani si daca n-o sa fie singura probabil ca o sa fie cu unu' care n-o s-o iubeasca asa cum am facut-o eu. sper totusi sa nu se intample asa, dar la cum o vad eu, spre acolo se indreapta. macar de-ar fi priceput ceva din ce a mai scris Zully pe blogu' ei ala vechi.

duminică, iulie 20

eu in concediu, ea unde?

ma enerveaza faza cand sun si omu' nu-mi raspunde.
cu doi oameni as fi vrut sa vorbesc acum la telefon dar niciunul nu-mi raspunde. cu unul as fi vrut sa-mi planific jobul iar cu celalalt concediul. unul are telefonul inchis iar celalalt nu raspunde, ca de obicei. sa insist nu pot pt ca un gentleman nu suna ca disperatu'.

mi-a venit geniala idee de a-i propune sa ne facem concediul impreuna. sa facem amandoi un pelerinaj, o drumetie prin Moldova, ca tot "i-a placut" de mine anul trecut prin Maramures si acum o incanta pelerinajul lui Zully pe Camino. ar fi ocazia perfecta de a ne cunoaste, de a ne fute la creieri odata pt totdeauna sau de a consolida relatia.
dar daca nu raspunde la telefon... i-as trimite un mail, da' sunt convins ca mare lucru n-ar pricepe iar un sms nici nu l-ar baga in seama.
cateodata stau si ma intreb de ce sper atat de mult la ea. ma gandesc ca si daca ne-am apropia mai mult noi tot n-am putea avea un viitor impreuna. nu simt ca ea s-ar putea schimba intr-atat incat sa ma accepte asa cum sunt si, cu toate ca vrea sa iubeasca si ii place dragostea, nu cred ca ne-am iubi asa cum imi doresc eu. asa cum am vazut-o eu am inteles ca pt ea dragostea e o poveste, ceva gen "print pe cal alb", si daca nu se intampla ca in poveste atunci nu e dragoste.
asta e un mare rahat pt ca dragostea se intampla asa cum simti si nu cum e in poveste. d'aia zic eu ca nu ne-am putea iubi asa cum imi doresc, caci noi doi ne dorim iubiri diferite.

ieri i-am facut pomana lu' tata in timp ce sora-mea dadea admitere la facultate iar acum scriu pe blog si mananc coliva. mda...

miercuri, mai 7

trai neneaca

azi mi-a fost ultima zi de concediu :(
am si uitat cum e la serviciu, cum e sa muncesc si sa fac qestii legate de job :-<

dar weekendu' vine repede...si ma duc la party, cu bicicleta la service sa-i pun manetele, la film si la plimbare :)

si uite-asa nu mai apuc eu sa scriu despre prima mea iesire in afara granitelor tarii... :(

luni, mai 5

Romania - Ungaria - Austria - Germania

si-am fost si eu in occident si am vazut strainatatea cea mare :D

pt prima data in viata mea am iesit din tara, am pus piciorul pe alt pamant decat cel romanesc, am trecut dincolo de hotarul gliei stramosesti. faza asta cu trecerea dintr-o parte in alta nu a fost chiar atat de poetica, mai ales ca a durat 15 secunde (la granita cu Ungaria), dar pt ca mi-au trebuit 25 de ani ca sa fac asta, am zis sa notez bine momentul :)

inca de la inceput baietii mi-au dat de inteles ca eu nu voi conduce si ca voi sta in spate. n-am comentat si i-am inteles, caci nici eu nu mi-as lasa masina si viata pe mainile unui nebun :D mai ales ca eu nu am experienta si nu am fost vreodata "afara", dar asta e o alta discutie. pt ca nu aveam ce face, m-am culcat. si am dormit astfel cam mare parte din drum, din tot drumul, pana cand am avut masina mea si nu mai puteam sa dorm ca trebuia s-o conduc. desi aveam la dispozitie cam 1 metru patrat de spatiu am dormit mai bine decat in patul de acasa. poate si pt ca plictiseala ma obosea, poate si pt ca ma mai trezeam din cand in cand si apoi adormeam la loc asa cum imi place mie, cert e ca tare bine am dormit in acel metru patrat.

primul lucru pe care l-am remarcat in Ungaria a fost verdeata. oriunde ma uitam cu ochii pe autostrada aia vedeam verde in fata ochilor. paduri plantate pe marginea drumului, pomi netaiati, iarba verde si ingrijita. multa multa verdeata! erau flori pana si intre mantinelele care separa benzile si pe podurile de deasupra autostrazii.

===============================

sincer sa fiu, nici nu prea-mi vine sa scriu despre frumusetile pe care le-am vazut p'acolo cand ma gandesc la frustrarile pe care le-am simtit si la care m-am gandit....

acum ii inteleg pe cei care vin din strainatate si incep sa-si urasca compatriotii. le dau dreptate chiar daca poate nu sunt de acord cu atitudinea lor. si n-am cum sa nu fiu de acord cu ei cand eu cu ochii mei am vazut Budapesta din Ungaria, Viena din Austria si Munchen din Germania si am ramas uimit de cat de frumos poate sa fie in strainatate. toate alea sunt facut cu bun gust, cu stil, dupa principii practice si arhitecturale.
dupa o iesire in afara granitelor tarii nu faci altceva decat sa compari tara ta cu cea pe care o vizitezi. si asta pt ca pleci de la ceva si ajungi la ceva mult mai fain si astfel n-ai cum sa nu faci comparatii, n-ai cum sa nu ramai uimit si contrariat...aia de ce si noi nu?
noi romanii suntem o mare natie de homosexuali si onanisti. clar! suntem atat de prosti si de batuti in cap incat noi intre noi ne futem in cur unii pe altii si ne mai si tragem la muie pe deasupra. aia de ce au ma tari frumoase si noi n-avem? au 3 coaie?

Budapesta a fost primul oras pe care l-am vizitat. a fost asa, de incalzire, caci e mai fain decat Bucurestiul dar nu mai frumos decat Viena. e un oras aerisit, cu multa verdeata, cu femei frumoase, cu cladiri faine si construite cu cap, dupa niste reguli stilistice si arhitecturale. atat cat ma pricep eu la arhitectura si frumos, daca ei au reusit sa nu darame zidurile unei cetati vechi de sute de ani si sa faca o constructie noua care s-o complementeze pe cea veche, inseamna ca oamenii astia chiar se pricep si ii intereseaza ceea ce iese din mainile lor. au onoare, ce sa mai!
Budapesta mi s-a parut a fi un oras de stil nou, din ce am vazut eu p'acolo. parca se potriveste tinerilor cu un stil de viata dinamic, petrecaret. imi pare a fi un oras tanar, care te imbie la chestii nebunesti, la ras zgmotos pe strazi, la curse cu masinile si tot felul de chestii specifice tinerilor.

inainte sa ajungem in Viena ne-am oprit la un Outlet Store. imens! cat tot parcul comercial Carrefour Militari. in tot spatiul asta erau magazine de firma cu produse la preturi de fabrica. iar in parcare era cate o masina de Romania la fiecare masina de Austria. romana cred ca era a 2-a limba vorbita p'acolo, ca la Microsoft. am dat o tura, am vazut ca desi era outlet eu tot nu-mi puteam permite ceva si am iesit repede ca altfel faceam infarct acolo. atat de multe haine frumoase si eu n-aveam bani sa-mi cumpar macar un tricou :(
in 10 minute cat am stat in Viena in fata unei catedrale cred ca m-am indragostit de 13 ori :D femei frumoase si elegante cat vedeam cu ochii. n-am vazut un om care sa nu fie elegant imbracat, asortat, cu haine curate si de bun gust. toti oamenii erau frumosi, prezentabili si iti inspirau incredere si bun simt. adica iti venea sa te duci la ei si sa le ceri un sfat fara sa-ti fie frica ca vei fi refuzat sau pacalit.
am fost foarte placut impresionat de numarul mare de biciclisti. imi doream sa am atunci o bicicleta si sa ma plimb de nebun prin oras. d'aia am si spus ca in concediul de anu' asta m-as duce in Viena ca sa ma plimb toata ziua cu bicicleta si sa vizitez orasul. mai ales ca Before Sunrise acolo s-a intamplat, in Viena.
orasu' asta ma imbie la relaxare, la plimbare, la admiratie, la liniste si la o necontenita si inobservabila trecere a timpului. mie imi plac aglomeratiile de oameni din centrul oraselor mari. imi place sa stau asa, sa savurez ceva si sa ma uit la oameni cum sunt imbracati, ce gesturi fac, cum se comporta, cum relationeaza. ma relaxeaza treaba asta.
BUSH GO HOME :D

mi-e somn acum sa mai scriu si despre Munchen. data aviatoare.
oricum, si asa somn cum imi e, tot nu pot sa uit ca tot timpul cat am fost acolo m-am intrebat intr-una de ce noi nu suntem ca ei.

~~~~~~~postare nefinalizata~~~~~~~