sunt in Germania! :D
sunt intr-un orasel fain, curat, plin de biciclisti.
am luat masina...
...daca m-ar fi vazut tata...
preturile sunt aceleasi ca la noi, doar ca eu castig de cinspe mii de ori mai putin decat germanii.
mi-a placut foarte mult Viena. parca nu m-as mai duce in Moldova la toamna... mai bine strang bani calumea si fac stopu' pana in Austria :D gasesc eu unde sa stau in Viena, poate spal si vase pe undeva ca sa mai fac un ban. ziceam eu ca ma insor in Budapesta, da' mai bine in Viena ca-s gagicile mai bune si orasu' mai misto :D
cand ma intorc acasa ma duc la sefa si o sa-i cer sa-mi mareasca salariul, sa am si eu bani sa vizitez mai mult. vorba aia, "da' pana cand o viata-amara ca simt mustarul c-o sa-mi sara".
habar n-am ce-am vizitat pe unde am fost, da' stiu ce gagici am vazut si cat de bune erau b-)
mi-a expirat timpu' de net
marți, aprilie 29
(titlu lame) impresii de calatorie
scris de
1307
la ora
7:58:00 p.m.
3
comentarii
duminică, aprilie 27
aufviderzen
am plecat in Germania!
habar n-am cat o sa stau, cate beri o sa beau acolo, cate aici, ce-o sa fac si cu ce o sa ma intorc.
Doamne-ajuta!
scris de
1307
la ora
5:25:00 p.m.
0
comentarii
femeile mele
gata! am votat cele mai sexy 10 femei in topu' FHM:
1) Oana Cuzino - e cea mai eleganta si feminina frumoasa femeie pe care am vazut-o.
2) Angelina Jolie - 'cause she's my angel jolie.
3) Diane Lane - desi ar putea sa-mi fie mama, imi place femeia asta. e frumoasa, feminina si zambetul ei imi aduce aminte de primavara. nu degeaba imi plac mie femeile mai in varsta decat mine :D
4) Ida Corr - asta da bunaciune! tate, cur, mulatra =P~ bineinteles ca am votat-o nu neaparat cu capu' ci mai mult sub influenta videoclipului lu' Moby, ca fara hainele alea si peruca afro nu e cine stie ce :))
5) Catrinel Menghia - e buna frate! si mai e si romanca :x
6) Cameron Diaz - nu prea-mi plac mie blondele, da' asta il are pe vino-ncoa. e amuzanta, volubila si atragatoare. si mai are si ditamai picioarele
7) Kate Hudson - imi plac femeile cu par lung, ondulat, carliontat si numai bun de dezmierdat. si pe langa par, gagica asta mai are si un zambet dulcic :)
8) Penelope Cruz - de cate ori ma gandesc la definitia cuvantului "sexy" imi vine in minte gagica asta. par frumos, voce faina, buze sexoase, subtirica la trup. chiar daca e cracanata, e buna :D
9) Ziyi Zhang - e asa, fragila...si desi nu stie sa zambeasca reuseste sa fie draguta si sa ma inmoaie. cu usurinta poate fi definitia "femeii delicate"
10) Evangeline Lilly - de cand am vazut-o in LOST purtand rochie in timp ce sapa pamantul a ramas in mintea mea ca imaginea simbolica pt "femeie frumoasa in rochie" 8->
desigur ca nu ele sunt cele mai frumoase femei de pe Pamant, (inafar' de 1, 2 si 3), dar sunt cele mai cunoscute. femei frumoase si sexy sunt peste tot, numai eu cate vad in fiecare zi (cu riscu' de a lovi masina).
sincer sa fiu...nu prea sunt multumit de unele dintre alegerile pe care le-am facut. ar mai fi fost femei pe care as fi vrut sa le votez dar de care am uitat. una dintre ele ar fi Kirsten Dunst care, desi ar fi fost cam cea mai urata din top, are ceva al ei care ma face sa o indragesc. pe Mihaela Radulescu n-am mai bagat-o ca ea intra la categoria MILF si n-am vrut sa-mi pervertesc alegerile :D
thanks to skins.be, my babes source b-)
scris de
1307
la ora
2:44:00 p.m.
0
comentarii
regrete eterne
eu as fi fost mare daca n-as fi fost timid.
caci asa am stat si-am ascultat cuminte de altii si nu m-am impotrivit (de timid ce eram si sunt). mi-am inabusit ideile si nu le-am lasat sa zboare, crezand ca daca fac ca mine ele vor esua. si uite d'aia in viata mea sunt doar 2 ani de libertate si in loc sa fac ce e de facut la varsta asta eu ma ocup de copilarii. si uite d'aia sunt eu in contratimp cu vremurile, cu obiceiurile si cu lumea.
2 ani de libertate (de fapt 1 ca d'abia acum am trecut in al 2-lea) nu sunt suficienti pt a recupera o viata intreaga.
si de timid ce-am fost si sunt n-am indraznit mai niciodata si nicicand n-am avut certitudinea ca ce fac e bine. lasand simtirile in expectativa nu a fost bine, caci ele s-au aplatizat si eu am devenit tot mai posac si pustnic.
nemuritor si rece, vorba poetului.
scris de
1307
la ora
3:46:00 a.m.
tag-uri: frustrari, ganduri random
de ce oamenii prosti sunt prosti?
ziceam ca de sarbatori ma apuca alienarea.
anu' asta nu m-a mai apucat pt ca am avut mintea in alta parte. nu mi-a mai ars de ura impotriva oamenilor. de obicei asta se intampla cand ii vedeam ca se duc ca oile la biserica si dintr-o data sunt mai credinciosi si mai buni. ma enerva ipocrizia si faptul ca erau ipocriti impreuna, unii cu altii. ma simteam gelos
anu' asta nu mi-a mai fost gandul la asa ceva. din pacate...
anu' asta n-am mai fost antisocial ci doar scarbit de prostie. chiar ma intreb de ce oamenii prosti sunt prosti si nu-si dau si ei seama de ce e bine si ce e rau.
am asa o stare d'aia "moody" in care nimic nu-mi convine si din care cred ca nici panaceul vietii mele nu m-ar scoate. la ce bun sa fiu energic daca n-am niciun sprijin sau o apreciere?
la biserica a fost mult mai multa lume decat era in tineretile mele cand ma duceam cu ai mei, ca de cand m-am facut mare i-am lasat doar pe ei sa se duca caci eu, alienat fiind, n-aveam chef. ori e lumea mai credincioasa ori e mai multa lume? cand eram eu mic intram in curtea bisericii iar acum nici in strada nu mai aveam loc.
scris de
1307
la ora
1:11:00 a.m.
2
comentarii
tag-uri: biografie, frustrari, ganduri random
vineri, aprilie 25
insemnare taiata
azi am intrat in concediu. si ca sa nu ma bucur de unu' singur am zis sa dau si eu un mesaj...si acum astept un raspuns.
ma oftica rau de tot sa trimit mesaje si mailuri si sa nu primesc un raspuns la ele. ma simt de parca as fi ultimu' om de pe pamant, cel mai netrebnic rahat, un infect caruia oricui ii e sila sa-i scrie niste amarate de cuvinte. daca tot n-ai timp sa-mi raspunzi, spune-mi adevaru', spune-mi ca n-ai timp de mine, spune-mi ca te stresez, spune-mi ca am scris prostii si nu stii ce sa-mi raspunzi, spune-mi ce-oi vrea numai spune-mi ceva ca sa stiu si eu ca mesajul a ajuns la destinatie. daca tot nu ne putem intalni si comunicam non-verbal de la un capat al cablului la altu', asigura-ma si pe mine ca mesajul transmis de mine a ajuns la tine, ca n-a fost cablul intrerupt, ca l-ai citit si ai tras niste concluzii, ca doar nu ti-oi fi scris degeaba ca prostu' si e logic sa astept si eu un raspuns...
da' cine are timp sa-mi scrie mie?! lasa-l p'ala ca el oricum e prost si nu comenteaza. pai nu comentez ma ca am bun simt si ma gandesc ca oi fi si tu ocupata si d'aia nu-mi raspunzi...si tot d'aia nici nu insist sa aflu ce se intampla de ce nu-mi raspunzi, ca nu e frumos sa bati omu' la cap ori sa insisti cand el e ocupat. si uite asa stau eu ca fraieru' cu bunu' simt in brate si astept sa primesc un raspuns. la mine oricum nu se gandeste nimeni, ca ma gandesc eu prea mult la ei si daca s-ar mai gandi si ei ar iesi fum de atata gandeala si nimeni nu vrea sa faca misto de pompieri.
incep sa cred ca cine nu insista nu conteaza. ca daca nu insisti oamenii nu te baga in seama, chiar daca tu te porti cu ei ca un domn si le intelegi problemele.
si cum de naibi mi se intampla fazele astea numai cu femei? in mod sigur ca eu sunt vreun hapciupalitic d'ala respingator de provoaca greata atunci cand trimite un mail ori SMS. daaa...sa stii ca asa e! la circ cu mine, ca tot imi vine mie sa zic "stii...e circu' in oras. mai bine nu te duci tu acolo in loc sa iesi cu mine?"
uite d'aia imi vine mie sa ma duc la psiholog si sa platesc bani ca sa ma asculte tanti aia cum ma enerveaza pe mine fazele astea in care astepti un raspuns si el nu vine. halal mod de a pierde banii.
tocmai ma pregateam sa dau Publicare la ce-am scris mai sus cand suna telefonu' ca am primit un SMS care anuleaza tot ce "varsasem" eu pana atunci. dar cum asta nu e un caz singular am zis sa nu sterg postu' de tot si sa-l las acolo pt posteritate.
de obicei in preajma sarbatorilor (revelion, Paste, ziua mea, Craciun) ma apuca alienarea. vad ca acum de Paste nu m-a apucat nimic...
scris de
1307
la ora
9:39:00 p.m.
2
comentarii
tag-uri: femei, misogin, nebuneli, significant other
joi, aprilie 24
curvelor, cu drag va multumesc ca existati!
azi, in timp ce ascultam melodia asta si ma uitam la trei prostituate cum se pregateau de defilare, m-a palit un gand, o idee, o dorinta.
cred ca cel mai misto lucru pe care l-ar putea face un barbat indragostit e sa se duca la curve, sa-si beleasca bine ochii-n ele, sa nu termine si apoi sa se duca acasa la femeia lui si s-o perpeleasca de prin toate paturile pana sus pe toate tavanele din casa, chiar cu riscul de a rupe lustrele. si s-o iubeasca fizic asa cum n-a iubit-o el niciodata.
tare eficienta mi se pare treaba asta. cred ca o saptamana de zile nu ar mai trebui sa-i ia flori ori sa-i faca pe plac pt orice rahat. in plus d'asta si-ar face si lui personal mult bine: in primul rand ca ar termina ceea ce cu mult chin a indurat, iar apoi ca si-ar mari respectul de sine pt ca nu a cazut prada ispitei si a ascultat de inima lui. s-ar simti un invingator iar rasplata pt lupta pe care a dus-o cu siguranta ar fi mult mai dulce decat ceea ce ar fi primit de la fetite.
cand o sa am ocazia, o sa incerc si eu treaba asta.
precizare de care am uitat:
daca esti femeie, citesti ce-am scris si te apuca nervii si o ura impotriva barbatilor, sa stii ca din cauza ta si a celor ca tine sunt barbatii misogini si din cauza ta si a celor ca tine exista divorturi. pt ca pur si simplu tu si cele ca tine nu vreti sa bagati la cap ca e in firea barbatului, in natura lui, in ADN-ul lui sa futa cat mai mult si cat mai multe. iar in loc sa-i apreciati pe barbati ca-si ignora aceste instincte si ca va sunt fideli trup si suflet, voi tabarati pe ei ca sa le scoateti ochii sa nu se mai uite la altele.
fraierelor! ce se-ntampla daca se uita si el saracu' barbat dupa gagici pe strada? tot la voi acasa se intoarce, tot pe voi va iubeste si tot pt voi munceste. doar n-o fi cal sa vada numai in fata.
vai ce tragedie, te-a inselat cu privirea. nenorocitu' cum a putut el sa se uite dupa gagica aia sexoasa?! porcu' ce e, cum a putut el sa se excite cand i-a vazut aleia tatele si curu'?! dobitocu' si mai vrea acum sa faca sex cu mine dupa ce i s-a sculat de la alea?!
pai vrea, ca tu esti in mintea lui si mainile sale pe trupul tau sunt croite iar buzele-i numai gustul tau il recunosc.
daca barbatu' tau vine acasa si vrea sa faca sex cu tine dupa ce a fost la curve unde doar s-a uitat, sa stii ca ala ţine la tine si te iubeste. si s-a gandit de multe ori inainte sa plece d'acolo, daca sa te insele sau nu. e atat de usor sa te lasi prada ispitei, mai ales cand ea iti este servita pe tava, incat trebuie sa fii foarte convins de sentimentele tale ca sa refuzi o asemena oferta.
voi femeile va plangeti ca va doare capu' cand sunteti la ciclu. da' habar n-aveti cum e sa stai cu coaiele umflate, cum se spune, sa fii excitat, sa ai in fata o femeie dispusa sa-ti satisfaca si cea mai perversa placere si tu sa-i spui ca nu, ca acasa te asteapta iubita. iar cand ajungi acasa si vrei sa te linistesti asta sa te dea in suturi afara ca ce porc esti. e al naibii de nasol pt un barbat sa fie excitat si sa nu termine. il doare capu', il dor organele sexuale si ii dispare pofta de orice.
in loc sa-ti certi barbatul ca a fost la curve, desi el saracu' nu a facut nimic acolo, intreaba-l mai bine ce anume a cautat el acolo, nu sari cu gura pe el imediat. ca daca el te iubeste si a fost acolo inseamna ca o parte din vina o ai si tu. o relatie se mentine vie de catre ambii parteneri si in egala masura, nu doar de catre unul singur.
fiecare om, fie ca e barbat fie ca e femeie, are nevoile (vorbesc la modul general) lui pe care trebuie sa si le satisfaca intr-un fel sau altul. daca nu e inteles/inteleasa, umbla de la una la alta/de la unu' la altu' pana gaseste pe careva sa-l/s-o inteleaga.
scris de
1307
la ora
12:17:00 a.m.
3
comentarii
tag-uri: femei, ganduri random, nebuneli
marți, aprilie 22
insemnare aiurea si obosita dar cu un pic de talc
mi-este somn, mi se inchid ochi, da' parca nu-mi vine sa ma culc pana nu mai scriu ceva.
duminica am trecut pe langa niste pomi care crescusera aiurea pe marginea drumului. erau cativa pomisori, verzi, salbatici si chiar langa o strada intens circulata de masini. cu toate ca afara era foarte cald, in momentul in care am trecut prin dreptul lor am fost izbit de un val de racoare si aer curat de nu mi-a venit sa cred. cativa pomisori erau in stare sa se lupte cu poluarea si canicula facand aerul curat si racoros cum ar trebui sa fie. mi se pare incredibil de cat de putin e nevoie sa scapi de canicula si poluare, de cativa pomisori verzi care sunt lasati sa creasca...
tot ma gandesc la citatu' asta si nu reusesc sa mi-l scot din cap: "de-ai fi ca om asa cum esti ca femeie, ai fi minunata".
sunt cel mare dusman al meu, o stiu prea bine, dar nu ma ajuta cu nimic sa stiu asta.
scris de
1307
la ora
11:40:00 p.m.
4
comentarii
tag-uri: ganduri random, recicleaza sau mori, significant other
gagica cu fustita
exista la mine in cartier, sau cel putin in zona asta, o gagica. dar nu orice fel de gagica, ci una cu fuste scurte. si nu orice fel de fuste scurte, ci fuste scurte scurte. adica fuste mai mici decat mana mea, fuste care d'abia ii acopera funduletul, adica fuste incredibil de sexy din care-i ies niste picioare superbe... adica gagica asta e facuta-n ciuda pulii, ce sa mai incolo si-ncoace.
nu stiu cum se face si cum de am norocu' asta, ca am vazut-o de vreo 4 ori pana acum. m-a imbolnavit de fiecare data, de ma duceam dup'aia sa le povestesc colegilor ce am vazut ca altfel nu-mi venea sa cred cat de scurta putea sa-i fie fusta. la inceput o recunosteam dupa fustita incredibil de scurta si cu model leopard. apoi am inceput sa o recunosc si dupa faţă. cu placere am descoperit ca fata e frumoasa si ca are si niste picioare mama mama =p~. in general fetele urate se imbraca atat de provocator, ca deh... dar gagica respectiva (nici nu-mi vine sa-i spun "asta") e chiar frumoasa. sau cel putin asa mi se pare mie de la volanul masinii. insa, pe cat e ea de frumoasa, sexy, provocatoare si buna, pe atat e de suparata. de cate ori am vazut-o era incruntata si neagra la fata. ciudat sa fie asa, zic eu, ca la cat e de buna trebuie sa se gaseasca vreunu' care s-o fericeasca in vreun fel.
azi am vazut-o din nou. stateam sa dau prioritate dreapta si o vad pe trotuar. i-am zarit fustita in secunda 2, am vazut ca e alta decat cea leopard si n-am mai plecat d'acolo pana nu am admirat-o in toata splendoarea ei. nu ma mai interesa ca aveam pe unde sa trec cu masina ori ca puteam sa fac coloana in spatele meu, am scos repede telefonu', l-am pozitionat pt poza si am asteptat sa o trag in cadru (:D). nu mi-a mai pasat ca deveneam penibil daca ma vedea sau ca ma putea injura si sa ma faca de ras. nu sunt genu' care sa scoata capu' pe geam si sa strige "fata fata, cand ti-o vâr si io?!", da' fac poze :D sunt si eu un porc, da' mai cu bun simt.
...si mi-a stricat ziua fata asta. n-am mai fost bun de nimic de atunci, da' norocu' meu ca asta se intampla pe la sfarsitul programului. fatuca schimbase fustita cu care eu o cunoscusem, avea una mov asortata cu cizmele la fel de mov (fustita leopard o poarta cu cizme leopard, evident) si era buna in draci. acum ii inteleg p'aia de se duc si violeaza gagici...pai cum naibii sa stai tu ca barbat si sa te uiti la una d'asta cum se onduieste si sa nu-ti vina sa-i faci ceva, ce naibii! barbati suntem si noi, nu stane de piatra.
daca o sa am vreodata ocazia sa o intalnesc cand sunt pe strada si nu in masina, o salut. nu fac eu chestii d'astea sa ma bag in seama aiurea, da' prea imi stau pe cap fustitele ei...
scris de
1307
la ora
12:21:00 a.m.
3
comentarii
luni, aprilie 21
un week-end fain
am avut parte de un week-end fain. chiar daca a tinut doar 2 zile, cat tine el de obicei, mi s-a parut a fi fost mai lung d'atat. nu-mi vine sa cred ca peste cateva ore voi fi din nou la serviciu, back to my daily routine. ma simt ca dupa un concediu cand ma deconectez total de serviciu de nu mai stiu ce fac acolo si cum.
m-am intalnit cu prietenii si cu oameni pe care nu-i mai vazusem de mult, am dormit si m-am odihnit, am stat la calculator cat am vrut si am aranjat cata muzica am putut, m-am culcat in zorii zilei, am primit cadouri, am facut si mi s-a facut cinste, am ascultat Pink Floyd si in incheiere m-am plimbat vreo ora cu bicicleta.
probabil ca ma simt asa pt ca n-am mai impartit casa cu sora-mea, care a fost plecata. am avut parte de intimitate in spatiul meu intim si asta se simte. al naibii apartament cu 2 camere...
m-a sunat o fosta colega de facultate sa-mi ureze la multi ani. in timpu' facultatii nu cred ca mi-a facut vreodata urari si se gasi acum dupa doi ani de la absolvire. isi adusese aminte ca sunt si eu o floare si saraca de ea se simtea singurica si voia sa vorbeasca cu cineva. la faze d'astea ma oftic ca nu sunt si eu mai rau din fire, ca nu profit de ceea ce viata imi ofera pe tava, ca sunt mofturos si un fraier idealist. odata cu "multumesc!" puteam spune si "hai sa ne intalnim!". fata nu e rea, doar ca nu e genul meu si mie nu-mi place sa ma incurc cu d'astea. dar...daca mi-ar placea, mi-ar fi mult mai bine. as iesi mai des in lume, as socializa, as avea un partener de discutii, as avea pe cine sa imbratisez si sa fac fericit si as aduce o diversitate in viata mea.
pacat insa ca mie nu-mi place sa stric orzul pe gaste (adica sunt pretentios) si sa stau cu o fata asa, la misto. sa stau cu ea cat ma simt eu bine si apoi sa-i spun ei "la revedere!" si alteia "salut!". sunt prea timid pt a fi rau si pt a face faze din astea care ar putea sa faca o fata sa sufere. in mod sigur viata mea ar fi fost alta daca n-as fi avut bun simt si dorinta de a respecta niste principii etice, printre care si onestitatea. "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" spune un proverb in care eu cred. asa ca daca mie nu-mi place sa fiu inselat, pacalit si folosit, nici eu la randul meu nu am facut asta.
urat, gras si nesimtit nu sunt, ma prezint oarecum bine, chiar atletic mai ales acum de cand am slabit, n-am defecte fizice, stiu sa leg cateva cuvinte si sa scot o fraza de Doamne-ajuta incat sa pot sustine un dialog, am simtul umorului. bine...sunt eu fraier, credul, timid, cu ochii dupa fete si ma aprind repede atunci cand nu sunt inteles (stingandu-ma la fel de repede), da' zic eu ca se poate trece usor peste aceste defecte ale mele. asa ca de ce nu m-am combinat eu cu toate gagicile alea care mi-au facut cu ochiu', in loc sa stau la 1 noaptea sa scriu bazaconii d'astea pe blog?
...de fraier, evident! si de timid, bineinteles!
scris de
1307
la ora
12:38:00 a.m.
0
comentarii
tag-uri: d'ale vietii, ganduri random, observatii
duminică, aprilie 20
imi plange-n gura
ce chestie interesanta...imi pun picaturi in ochi si le simt gustul in gura hmmm :-?
scris de
1307
la ora
12:16:00 p.m.
0
comentarii
tag-uri: observatii
dis de dimineata eu ma culc
cred ca sunt ani de zile de cand nu m-am mai culcat la rasaritul soarelui :)
scris de
1307
la ora
6:20:00 a.m.
0
comentarii
tag-uri: observatii
reintorcere din nou la viata pt a treia oara
ascult: "Pink Floyd - Coming Back to Life" (Pink Floyd > 1992 - The Division Bell) din 06:19 au mai ramas 06:07 @ 320 kbps - piesa nr. 14590/37744 >:)
s-am fost. si a fost fain, a fost frumos, a fost asa cum stiam si asa cum trebuie sa fie.
de mult timp n-am mai iesit din scara blocului in dreapta si sa merg drept pana-n parc. multe s-au schimbat d'atunci. s-a schimbat anu', mi s-a schimbat viata, cosurile si barba de pe fata, s-a schimbat pana si trotuarul pe care am mers de atatea ori si care acum e mai ingust. insa noi doi, ca oameni, nu ne-am schimbat...sau cel putin chimia a ramas aceeasi pe care o stiam si care-mi place cum miroase.
am zambit cand am ajuns acolo. am zambit pt ca ma bucuram, pt ca mai facusem inca cativa pasi intru fericirea mea si pt ca-mi placea. am observat ca purta cercei, ca nu avea parul lung asa cum credeam (am scris despre asta da' n-am mai si dat "Publicare postare"), ca e la fel de frumoasa si parca un pic mai cuminte sau mai retinuta in comportament. ea a observat ca am slabit mult, ca buzele mele au capatat o ciudata forma de expresie (e din cauza Roaccutane-ului) si ca m-am inaltat (i se parea din cauza trotuarului ingust care era mai inalt pe partea mea :D).
observi multe si multe sentimente te incearca atunci cand dupa multe luni te revezi cu cineva pe care-l credeai pierdut de langa tine pt totdeauna. si ti-e greu sa-i spui de ce viata ta s-a schimbat de cand nu v-ati mai vazut (pt ca tatal tau nu mai e decat in poze). dammit!
ne-am plimbat random si n-am mai avut nevoie de umbrela pt ca ploaia n-a mai venit. am mirosit florile, am facut baie de multime s-am rasfoit un FHM. n-am mai luat Bambino ca am uitat. oricum era prea frig pt inghetata.
si m-am simtit bine si confortabil. si linistit si impacat cu mine insumi.
exact ca melodia asta de am descoperit-o la Did si pe care o ascult neincetat de cateva zile.
ascult: "Pink Floyd - Coming Back to Life" (Pink Floyd > 1995 - Pulse) din 06:56 au mai ramas 06:48 @ 320 kbps - piesa nr. 14616/37744 >:)
scris de
1307
la ora
3:03:00 a.m.
0
comentarii
tag-uri: ganduri random, melodii, significant other, soundtrack
